Opracowanie legendy o lechu czechu i rusie

Pobierz

Wykonaj ćwiczenia 2.1, 2.2 i 2.3.. Pewnego razu Bracia Słowianie Ruszyli w drogę Niespodziewanie.. Gdy bracia byli dziećmi, przyśniły im się trzy konie.TEMAT: Poznajemy legendę o Lechu, Czechu i Rusie.. Czechy i Ruś.. W którym znajduje się więcej informacji?. Dawno temu do pięknych ziem i nieprzebytych borów nad Wisłą przywędrowały plemiona słowiańskie, by tu się osiedlić.. "Legenda o Lechu, Czechu i Rusie" opowiada o trzech braciach, którzy wyruszają na poszukiwanie tajemniczego bóstwa, Światowida.. Rus, kapłan, 3 sakiewki, pióro białego orła przód bc // tył bc // przód kol // tył kol.. Po wielu dniach marszu gdy rozbijano obóz, Lech rozglądał się .Książka Legendy polskie.. Pierwsza z nich wiążę się z początkiem państwa polskiego i symboliką godła, a także powstaniem Gniezna - pierwszej stolicy Polski.Legenda o Lechu, Czechu i Rusie niesie w sobie bardzo istotną treść, ponieważ opowiada o tym, jak powstało nasze państwo.. Długo szedł, aż spodobała mu się równina nad Wartą i postanowił tam osiąść.Legenda o Lechu, Czechu i Rusie W czasach, kiedy ludzie nie umieli pisać, kiedy nie liczono lat i nie zapisywano dat, wieści o tym, co się zdarzyło, przekazywano sobie z ust do ust.. Gatunek literacki Legenda zawiera w sobie elementy rzeczywiste (czyli fakty) i elementy fantastyczne.. Owocem tej wyprawy było założenie prze Lecha państwa Polan i pierwszej stolicy Polski - Gniezna..

Legenda o Lechu - opracowanie.

Zadania wykonaj w zeszycie przedmiotowym 1. Przyjrzyj się ilustracjom przedstawiającym godła Polski obowiązujące w różnych okresach jej istnienia (plansza na następnej stronie).. Dawno temu plemiona Słowian zamieszkiwały dalekie krainy.. Nadszedł w końcu dzień w którym pożegnał Czecha, zanim jednak odjechał w swoim kierunku przypomniał bratu o złożonej przez trzech braci przysiędze, że jeszcze się spotkają.I tak Lech ruszył w drogę.. Pewnego dnia stanęli w miejscu, gdzie las nieco się przerzedził, a ich oczom ukazał się wspaniały widok.Streszczenie "Legendy o Lechu, Czechu i Rusie" Lech, Czech i Rus to bracia, którzy przez wiekami mieszkali w głębi wielkiej puszczy.. Ćwiczenie 2.1 R6O5cfu6Jr6wH 1Zapomniałeś, kim jest Bohaterzy "Legendy o Lechu, Czechu i Rusie", postać w lekturze Legendy polskie, Chotomska Wanda?. najstarszy dąb, posąg Świętowita przód bc // tył bc // przód kol .Prawda: Godło Polski to biały orzeł w koronie na czerwonym tle., Rus wybrał krainę bezkresnych stepów i rozległych, żyznych równin, poprzecinanych siecią szerokich rzek., Jako pierwszy z braci odłączył się Rus., Bracia kierowali swoje modlitwy do domowych bóstw., Czech założył swoje państwo nieopodal góry Rzip, na ziemi urodzajnej i bogatej., Fałsz: Legendarnym ..

Z lekcji z Epodręcznika przeczytaj: Czym jest legenda oraz fragment dotyczący legendy o Lechu, Czechu i Rusie.

Udostępniamy tutaj dokładny opis oraz charakterystykę bohatera: jej powiązania i motywacje.Legenda O Lechu, Czechu i RusieLegendy polskie / Польские легендыПольські легенди polski braćmi b) sąsiadami c) wrogami 4) Do kogo się modlili: a) do Pana Boga b) do swych pogańskich bogów c) do Zeusa 5) Wyruszyli: a) po skarb b) aby podbijać sąsiadów c) aby znaleźć ziemie dla swych plemion 6) W pobliżu wysokiej góry pozostał kochający słońce: a) Lech b) Czech c) Rus 7) Nazwa "Gniezno" pochodzi od: a) imienia .Legenda o założeniu Gniezna W czasach, gdy wszędzie Las gęsty rósł, Żyli trzej bracia: Lech, Czech i Rus.. Zadanie 2.. Lech, Czech i Rus i inne historie.. Żyli w dobrobycie i w zgodzie ze sobą.. Lech, Czech i Rus i inne historie autorstwa Opracowanie zbiorowe , dostępna w Sklepie EMPIK.COM w cenie 9,49 zł .. W tamtych czasach trzej bracia - Lech, Czech i Rus wyruszyli przed siebie w poszukiwaniu nowych miejsc na swoje osady.Znajdziesz pod tym linkiem: Plan wydarzeń - "Legenda o Lechu, Czechu i Rusie" - to pomoże Ci lepiej zrozumieć dzieło.. Długo wędrowali, aż w końcu dotarli do puszczy, po przekroczeniu której ich oczom ukazała się cudna kraina z wieloma .Lech miał jasne jak len włosy, był pogodny i mądry, Czech był bardzo bystry i ruchliwy, a Rus cichy i milczący..

Jeśli chcesz utrwalić sobie tekst legendy zobacz film na kanale ...Lech wiedział, że musi dalej szukać miejsca dla swego ludu, jednak trudno było rozstawać mu się z bratem.

Na podstawie obu tekstów, ilustracji oraz dodatkowych wiadomości ustal, co w legendzie o Lechu, Cechu i Rusie jest prawdziwe, a co prawdopodobne.Temat 20.. Z kolei "Legenda o Popielu i Mysiej Wieży" opowiada o niegodziwym władcy Kruszwicy - Popielu i jego .Na Śląsku Cieszyńskim istnieje również bardzo podobna do legendy o Czechu, Lechu i Rusie regionalna legenda związana z założeniem miasta Cieszyn, w której występuje trzech braci: Bolko, Leszko i Cieszko - założyciele miasta.. Szli tak wiele dni w poszukiwaniu dobrego miejsca na osiedlenie się.. Poznaj ją i przedstaw najmłodszym, by mogli poszerzać swą .. Legenda kijowska, armeńska i chorwacka.. Przeczytaj recenzję Legendy polskie.. W jego skład wchodzi pięć legend: tytułowy Lech, Czech i Rus, O Bartku Doktorze, O zbóju Madeju, O Królu Popielu,Stópka Królowej KingiPorównaj oba teksty mówiące o powstaniu Gniezna i państwa polskiego.. Lech ruszył na północ.. Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika.. Według Powieści minionych lat założycielem Kijowa był Kij, przywódca jednego z rodów Polan wschodnich.Zadanie: legenda o lechu , czechu i rusie streszczenia błagam o Rozwiązanie:dawno temu trzech braci lech, czech i rus wyruszyło na poszukiwanie nowych ziem dla siebie i swojego ludu wiele dni przedzierali się przez puszczę w końcu dotarli nad jezioro tam, na tle czerwonego, zachodzącego słońca, ujrzeli szybującego białego orła po chwili w gałęziach dębu zobaczyli też orle .Legendę o Lechu, Czechu i Rusie czyta Bartosz Woźny Legendę o Lechu, Czechu i Rusie czyta Bartosz Woźny Źródło: Contentplus.pl Sp..

Następnie zastanów się nad pytaniami (nie musisz zapisywać odpowiedzi ): ...Na podstawie tekstu Stanisława Świrko Orle gniazdo, [w:] Baśnie i legendy polskie, Nasza Księgarnia, 1997.

Uzasadnij odpowiedź.. Na czele trzech największych i najpotężniejszych rodów stali trzej bracia: Lech, Czech i Rus.. Dowodzili nimi trzej rodzeni bracia.. Objaśnia istotne wydarzenia dla danej społeczności lub nawiązuje do postaci, które odegrały w dziejach ważną rolę.. Na stronie używamy cookies.. Żyli w niewielkiej osadzie, którą opiekowało się tajemnicze bóstwo - Światowid.. Najpierw mówili o nich naoczni świadkowie, a potem szły w świat - powtarzane z pokolenia na pokolenie, synom i wnukom przez ojców i dziadów.KTO TY JESTEŚ - HISTORIE Z KLISZY I RZUTNIKA SCENARIUSZ II "Lech, Czech i Rus" Opracowanie legendy: Anna i Krzysztof Dębowscy Cele główne: wzbogacenie wiedzy o początkach państwa, pierwszych stolicach zapoznanie dzieci z legendą o trzech braciach i etymologią nazwy Polska, Gniezno rozwijanie umiejętność koncentracji rozwijanie wyobraźniPolskie legendy: O Lechu, Czechu i Rusie - O powstaniu państwa polskiego.. Trzech braci: Lech, Czech i Rus wyruszyli, by założyć własne państwa.. Często wędrowali i zmieniali miejsca zamieszkania.. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.. Wiele tygodni, Dni oraz godzin Szukali ziemi Dla swoich rodzin.Quiz - Lech, Czech i Rus - Materiał zawiera 2 karty z 18 zagadkami quizu opartymi o legendę o Lechu, Czechu i Rusie w opracowaniu Wandy Chotomskiej.. Odnosi się do wydarzeń lub postaci historycznych..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt