Charakterystyka antygony i kreona brainly

Pobierz

Buntuje się przeciwko decyzji Kreona, nie uznaje jej i zabiega o to, by pogrzeb brata odbył się.. Kreon był władcą despotycznym i ślepo zapatrzonym w siebie.• Antygona • Sofokles - biografia, twórczość • Antygona - streszczenie • Antygona - opracowanie • Mit rodu Labdakidów • Konflikt tragiczny w "Antygonie" - problem władzy • Charakterystyka Antygony • Charakterystyka Kreona • Antygona i Ismena - charakterystyka porównawcza • Antygona - pozostali bohaterowieKreon - charakterystyka szczegółowa.. Tron w Tebach obejmował dwukrotnie - pierwszy raz po śmierci Lajosa, którego uśmiercił Edyp i ponownie - po ustąpieniu Edypa, gdy ów zrozumiał sens przepowiedni.. Urodził się w 496 roku przed naszą erą.. Tragedia przedstawia sytuację bez wyjścia, dlatego uważam, że racja stoi częściowo po stronie Antygony, a częściowo Kreona.Charakterystyka Antygony i Kreona i kto był postacią bardziej tragiczną i dlaczego?. Likwiduje wszystko, co stoi mu na drodze do niej.. Żył i pisał swoje sztuki w Atenach, które były dla niego bardzo bliskie, kochał to miasto i nigdy z własnej woli go nie opuszczał.Charakterystyka.. Śmierć poniosły wszystkie najbliższe Kreonowi osoby, jego syn Hajmon i żona Eurydyka, a także Antygona.Kreon jest wprost rządny władzy.. Okazuje się, że tragicznych skutków jego stanowczości nie da się już odwrócić..

Dąży do uratowania honoru Ojca oraz życia Antygony.Krótka charakterystyka Antygony.

Od lat służy władcom Ted, pomagając im wyjść z opresji.. Antygona to tytułowa i główna bohaterka tragedii autorstwa Sofoklesa.. Antygona jest tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa, córką króla Edypa, na którym ciąży klątwa.Tragiczne wydarzenia rodzinne - najazd jednego z braci na drugiego w walce o władzę - postawiły ją w sytuacji trudnego wyboru.Kreon bierze tę groźbę do siebie, lecz Hemon go uspokaja pod tym względem, dodając, że to on sam ojca na wieki pożegna.. Jego żoną była Eurydyka, ich syn miał na imię Hajmon.. Próbuje wpłynąć na wolę Kreona mając jednocześnie świadomość że zarówno Kreon jak i Antygona mają rację.. Sprzeciwia się rozkazowi Kreona z dumąCHARAKTERYSTYKA KREONA I ANTYGONY Kreon mąż Eurydyki i ojciec Hajmona, Sofokles uczynił go drugim ważnym, obok Antygony bohaterem dramatu.. Dwukrotnie obejmował tron w Tebach: raz po zamordowanym szwagrze, Lajosie, drugi raz po abdykacji Edypa.. Dwukrotnie obejmował tron w Tebach: raz po zamordowanym szwagrze, Lajosie, drugi raz po abdykacji Edypa.. Już pierwszego dnia dał się poznać jako władca energiczny i zdecydowany.Zaraz bowiem po zwycięskiej obronie Teb, jeszcze na polu .Sofokles Antygona - opracowanie.. Kreon- bohater główny, władca i główny wódz Teb, brat Jokasty, wuj Antygony.. Syn Kreona i narzeczony Antygony..

Kreon po śmierci Edypa, Eteoklesa i Polinejkesa, jako brat żony Edypa, Jokasty, został władcą Teb.Antygona - krótka charakterystyka.

Jego żoną była Eurydyka, ich syn miał na imię .Charakterystyka Antygony.. Posiada dar przepowiadania przyszłości.. Antygona to jedna z trzech sztuk Sofoklesa opowiadających o rodzie Labdakidów.. Autor zaczerpnął fabułę z mitologii.. Jest władcą okrutnym i dumnym.. 2010-03-28 15:17:27Antygona musi wybierać pomiędzy prawem boskim (pochowaniem brata zgodnie z zasadami religijnymi) i prawem ludzkim (postępowanie zgodnie z prawem ustanowionym przez człowieka, Kreona); z kolei Kreon albo będzie postępował zgodnie z wydanym rozkazem (kto pochowa zdrajcę, zginie) albo zostanie okrzyknięty królem, który prawo nagina do własnych potrzeb (Antygona jest jego krewną).Antygona - charakterystyka szczegółowa "Antygona" jako tragedia antyczna Pochodzenie i rozwój dramatu antycznego Motywy literackie w "Antygonie" Sofoklesa Streszczenie "Antygony" w pigułce Kreon - charakterystyka szczegółowa Teatr grecki Kompozycja i konstrukcja dramatu antycznego Cechy tragedii antycznej Prawda rozumu a .Charakterystyka Kreona, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanie.. Antygona przyznała się do czynu tłumacząc się bojaźnią przed karą bogów.. Synowie Edypa toczyli wówczas między sobą .Antygona jest siostrą Ismeny oraz zmarłych w bratobójczej walce Polinejkesa i Eteokla.. Nie pozwala, by Antygona sprzeciwiła się mu i tym samym wystawiła go na pośmiewisko: "Lepiej, gdy trzeba zginąć z ręki męża, niż dożyć hańby w porażce z kobietą"..

Wbrew rozkazowi Kreona postanawia sama pogrzebać swego brata bez względu na konsekwencje.Charakterystyka Antygony lub Kreona 2009-10-23 16:13:16 Charakterystyka Antygony i kreona 2010-11-23 19:15:38 Charakterystyka porównawcza Antygony i Kreona .

; Antygona to przykład wzorcowej tragedii antycznej.Charakterystyka postaci Kreona.. Osią utworu jest konflikt tragiczny między Kreonem (królem reprezentującym racje państwa) i Antygoną (buntowniczką walczącą o dobro jednostki).. Dwukrotnie obejmował tron w Tebach: raz po zamordowanym szwagrze, Lajosie, drugi raz po abdykacji Edypa.. Edyp z kolei był synem Lajosa a ten synem Labdaka - króla, na którego spadło przekleństwo prześladujące odtąd dynastię.. Mimo nalegań syna Kreon nie zmienia zdania i każe Antygonę, bojąc się .Mimo, ze Kreon w pewnym momencie się opamiętał się i za namową Tejrezjasza zmienia zdanie, jest już za późno.. Jego żoną była Eurydyka, ich syn miał na imię Hajmon.. jej prawa były dla niej ważniejsze niż prawa Kreona.Była jedyną osobą która sprzeciwiła się zakazowi władcy Teb.Nie bała sie Kreona i jego rozkazów.Szanowała i kochała bardzo rodzinę.Chciała chronić siostrę od kary śmierci, na którą skazał ją Kreon.Szkoda .Antygona była osobą, która charakteryzuje się ogromnym przywiązaniem do tradycyjnych wartości.. Jest antagonistą (przeciwnikiem) Antygony.. Kreon jest postacią tragiczmą.ANTYGONA - córka Kreona, siostra Hajmona i Ismeny; postać aktywna, wierząca (do Ismeny: A ty znieważaj bogów świętą wolę), stawia czynny opór, kocha brata, ma odwagę sprzeniewierzyć się prawu ludzkiemu; dla niej prawo moralne jest bardzo silne; uparta, konsekwentna w działaniu, przekonana o słuszności swego postępowania, nie działa pod wpływem .Kreon jest jedną z głównych postaci dramatu Sofoklesa pt. "Antygona"..

Kreon zostaje niesłusznie oskarżony o spiskowanie przeciw mężowi siostry i skazany na wygnanie (jednak zanim to następuje prawda wychodzi na jaw).Sofokles - Antygona - charakterystyka bohaterki - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie lektury.

Popełniła zbrodnię przeciw woli i rozkazowi króla tebańskiego Kreona i została przez niego skazana .Kreon jest bohaterem Antygony Sofoklesa.. Jako brat Jokasty objął po śmierci synów Edypa rządy w Tebach.. Kreon bardzo wierzy w to, co robi.To Kreon zostaje posłany do wyroczni, by poznać przyczynę zarazy panującej w mieście.. Jest ojcem Hajmona i mężem Eurydyki.. Jej narzeczonym jest Hajmon, syn Kreona- jej wuja i władcy Teb.. Antygona to kobieta porywcza, energiczna i przekonana o swoich racjach.Charakterystyka Antygony i Kreona (dokładna z cytatami wypowiadającymi przez nich).. Strażnicy przed oblicze Kreona przyprowadzili Antygonę, narzeczoną Hajmona, oskarżając ją.. Od początku wiedziała, że tak właśnie powinna postąpić dobra i kochająca siostra.Staje po stronie Antygony w obliczu jej śmierci i chce również poświęcić swoje życie.. Kreon był władcą despotycznym i ślepo zapatrzonym w siebie.Kreon jest jedną z głównych postaci dramatu Sofoklesa pt. "Antygona".. Kreon to również, prócz Antygony, czołowa postać dramatu Sofoklesa.. Tyrezjasz to ślepy wróżbita.. Antygona jest młodą dziewczyną o silnym charakterze.. matheo3; 7.10.2010 Kreon-Kreon jest jedną z głównych postaci dramatu Sofoklesa pt. "Antygona".. Antygona jest tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa, córką Edypa i Jokasty, siostrą Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa.. Antygona jest szlachetną i odważną dziewczyną, bo chociaż wiedziała o konsekwencjach czynu, który postanowiła popełnić wbrew woli władcy, ani przez chwilę nie zawahała się.. Ten król Teb objął władzę po śmierci synów Edypa, Eteoklesa i Polinejkesa, którzy zginęli w bratobójczej walce.. Jest apodyktyczny, dumy, żądny władzy, tyran, bezwzględny.. Jednoznaczne zwycięstwo jednej ze stron musiało doprowadzić do tragicznych konsekwencji.. Tyrezjasz przepowiada KreonAntygona pochowała brata - zdrajcę, a Kreon zmuszony został do skazania jej na śmierć..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt