Temat i końcówka rzeczownika scenariusz lekcji

Pobierz

OPRACOWANIE TEMATU 1.. Przeczytaj lekcję z Epodręcznika i wykonaj proponowane ćwiczenia.. Materiał pozwoli Ci zapoznać się z odmianą rzeczownika, szczególnie rzeczowników nieodmiennych.. ZAPISZW ZESZYCIE.. - przypomnisz sobie .Język polski (październik 2020 r.) Temat 11.. "Jądro ciemności" - scenariusze 1 Scenariusze lekcji dla klasy II szkoły ponadgimnazjalnej.. Zapoznam się z odmianą rzeczownika.. Odmiana przez przypadki i liczby rzeczownika znicz.. Odzielaj kreską tę część wyrazu, która nie zmienia się w odmianie, od tej, która jest zmienna, np. tęcz‑a.. Pobieraj materiały i pomoce dydaktyczne z Klubu Nauczyciela Uczę.pl!Podanie celów lekcji: - wprowadzenie pojęć: temat, końcówka, oboczność, temat oboczny - utrwalenie w/w zagadnień w ćwiczeniach 4.. Osobliwości w odmianie rzeczownika.. Typ materiału: TekstTutaj lub w zeszycie odmień rzeczownik tęcza przez przypadki.. Końcówka - część wyrazu, która się zmienia przy odmianie przez przypadki.. Temat to stała dla każdego rzeczownika część wyrazu, która w odmianie się nie zmienia, np. w odmianie rzeczownika Andrzej tematem jest Andrzej: M. Andrzej - ø.Lekcja 29 Data: 28.10.2020 r. Temat: Powtarzamy o rzeczowniku.. oraz zmianami z 30.05.2014r. ). Odczytanie utworu i określenie adresata oraz sposobu skonstruowania wypowiedzi poetyckiej.3.. Zapisz w zeszycie do j.polskiego powyższy temat 2..

4.Temat i końcówka rzeczownika - Test.

Rzeczownik i jego odmiana.. Odmienne części mowy:rzeczownik, przymiotnik, czasownik, liczebnik.. Temat fleksyjny, oboczności, końcówka DRAFT.. W odmianie niektorych wyrazow (np. dom, pisze) tematy nie zmieniaja sie.. Przypadki mają zwykle inne końcówki (dlatego trudno je pomylić): morz- a morz- u morz- e morz- em morz- u morz- e!. Przykład.. Przypomnę sobie podstawowe informacje o rzeczowniku.. Temat: Przypadkowe spotkanie z rzeczownikiem.. Tabela odmiany rzeczownika z wyróżnieniem oboczności, wyjaśnia pojęcia oboczności.. Odmien przez przypadki rzeczownik rosol.. Zapisanie tematu lekcji w zeszytach i na tablicy.. W temacie rzeczownika stół-stołu zachodzi następująca wymiana głosek: 5.. Tematy oboczne i oboczności.To także .Konspekt lekcji o rzeczowniku.. TEMAT: Kim jesteś rzeczowniku?. Wspólnie z wychowawcą uczniowie zastanawiają się, co mogłyby poszczególne osoby poprawić / zmienić, aby móc lepiej zaprezentować się na forum.. kończy się na: spółgłoskę - cały wyraz jest tematem - kwiat -Ø, ; samogłoskę - odrzucamy samogłoskę jako końcówkę, a pozostała część wyrazu jest tematem, np.światł -o.; Jeżeli będziesz mieć problem z samogłoską i, to znaczy jeżeli nie będziesz wiedzieć, czy zaliczyć ją do tematu, czy do końcówki, zapamiętaj, że:Kartkówka z oboczności w odmianie rzeczownika.. Ocenianie Sprawdziany.. Przypomnij sobie najważniejsze informacje dotyczące zdań złożonych..

Temat i koncowka rzeczownika.

Rzeczownik odmieniany przez przypadki możemy podzielić na dwie części: temat i końcówkę.. Temat -stała część wyrazu, która zostaje po oddzieleniu końcówki.. Czesc wyrazu, ktora nie zmienia sie podczas odmiany, nazywamy tematem.. polskinaczasie.. 1) Prawidłowo oddzielony temat od końcówki zapisano w punkcie.. a) piask-iem b) piaski-em c) pias-kiem d) piaskie-m 2) W którym wyrazie występuje końcówka zerowa: a) brata b) bratu c) brat d) bratem 3) Oboczności w wyrazie:las-lesie to: a) a:o b) a:e c) s:ś d) l:ł 4) W bierniku liczby .TEMAT: Wypowiedzenie z imiesłowowym równoważnikiem zdania.. Wychowawca prowadzi z klasą rozmowę na temat dramy, liderzy poszczególnych grup relacjonują spostrzeżenia grup na temat autoprezentacji osób, które wypowiadały się na forum.. - zna podział na rzeczowniki osobowe/nieosobowe, żywotne/nieżywotne, własne/pospolite, konkretne/abstrakcyjne, -kształci umiejętność uzasadniania swojego wyboru.Polski rzeczownik temat końcówka Przykłady z naszej społeczności Liczba wyników dla zapytania 'polski rzeczownik temat końcówka': 10000+Temat - to ta część wyrazu, która pozostaje po oddzieleniu końcówki (nie zmienia się w trakcie odmiany): Końcówka - cząstka wyrazu, która zmienia się podczas odmiany przez przypadki..

1.Zapisz w zeszycie temat lekcji.

Uczniowie wyjmują z kopert wiersz (załącznik nr 1) i kartę pracy (załącznik nr 2).. Sprawdź, czy umiesz rozpoznać rzeczownik w zdaniu.Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV 1.. Sprawdzę czy potrafię odnaleźć rzeczowniki w zdaniu.. Wiadomości z kształcenia językowego ETAP I - przypomnienie odmiany rzeczownikaTemat 15.. Cel: utrwalisz wiadomości dotyczące odmiany rzeczownika.. Kryteria sukcesu: - znam nazwy przypadków - odmieniam wybrane rzeczowniki przez przypadki w lp.. ( realizacja tematu przewidziana jest na 2 jednostki lekcyjne.). Powtarza się podczas odmiany.Jest to stały, niezmienny element (rdzeń).Scenariusz lekcji: Temat i końcówka rzeczownika na Uczę.pl.. KOŃCÓWKA.. i lm., - rozpoznaję formy gramatyczne rzeczownika ( liczba, rodzaj, przypadek )Na fioletowo zaznaczyłam końcówki, a na czarno tematy.. Lekcja poświęcona jest opracowaniu w nietypowej formie biografii Adama Mickiewicza.. Obejrzyj filmik wchodząc w podany niżej link.. Dziś przypomnienie tematu, który na ostatnim sprawdzianie nie poszedł najlepiej… spójrzmy raz jeszcze!. Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika.. Szczególnie uważnie wysłuchaj ostatniej części, w której .Biografia Adama Mickiewicza.. Oddzielenie w deklinacji tej części rzeczownika, która ulega zmianie.. Temat - część wyrazu,która się nie zmienia, choć zdarzają się wymiany głosek..

Główne zagadnienia lekcji.

Proszę o zrobienie notatki w zeszycie (można wydrukować i wkleić) oraz zrobienie ćwiczeń: "Słowa z uśmiechem" str. 18 i 19.Play this game to review Science.. 3.Cele lekcji: - będziesz wiedział, na jakie pytania odpowiada rzeczownik, przez co się odmienia, - bez problemu wskażesz, co nazywają rzeczowniki, - będziesz umiał (na pewno zrobisz to z przyjemnością) określić rodzaj rzeczownika, - pogrupujesz rzeczowniki do odpowiednich kategorii: własnych i pospolitych, żywotnych i nieżywotnych, osobowych i nieosobowych.. W temacie rzeczownika stół-stołu zachodzi następująca wymiana głosek: .. Temat lekcji: O siedmiu przypadkach ….. Końcówka -część wyrazu, która zmienia się w trakcie jego odmiany.. 1.W podanych rzeczownikach oddziel temat od końcówki oraz wypisz tematy oboczne i wymianę głosek: błąd błędu pisanki pisanek książka książce rosół rosole krąg kręgu kubek kubka rózga rózdze utwór utworze 2.Dodaj do rzeczowników formę innego przypadka, tak żeby wymieniały się w nich spółgłoski lub samogłoski.rzeczowniki nieżywotne, Edward T. Hall Inny wymiar czasu, rzeczowniki nieosobowe, rzeczowniki żywotne, rzeczowniki odczasownikowe, rzeczowniki osobowe, gramatyka języka polskiego, rzeczowniki abstrakcyjne, język potoczny, rzeczowniki konkretne, stereotypy językowe, Jerzy Bartmiński Współczesny język polskiPodanie przez nauczyciela tematyki zajęć: na lekcji zajmować się będziemy interpretacją utworu Tadeusza Różewicza zatytułowanego "List do ludożerców".. Powtórzenie wiadomości z rzeczownika.. Cel główny: Utrwalenie wiadomości o rzeczowniku.. rzeczownika.. Poznajemy osobliwości w jego odmianie.. ( temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia 27.08.2012r.. Pozwoli też łatwiej zapamiętać niektóre fakty z życia pisarza, bowiem .Temat i końcówka rzeczownika - sprawdzian - klasa 5.. Znak / oznacza, że tam nie ma końcówki, ponieważ cały wyraz jest tematem.. Da to młodzieży szansę spojrzenia na postać poety nie jak na zmitologizowanego wieszcza, a jak na zwykłego człowieka.. 45minut.pl; Publikacje; Język polski; Autor Monika Kusiak Data publikacji 2008-01-30 Średnia ocena 5,00Podstawa programowa: E2-PODST-JPOL-2.-KLIVVVI-II.1.4 Uczeń rozpoznaje formy przypadków, liczby, osoby, czasu, trybu i rodzaju gramatycznego odpowiednio: rzeczownika, przymiotnika, liczebnika, czasownika i zaimka oraz określa ich funkcje w wypowiedzi; oddziela temat fleksyjny od końcówki.Temat lekcji (nr 4): Temat i końcówka rzeczownika - przypomnienie..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt