Charakterystyka psa jamnik

Pobierz

Mówiąc ogólnie jest to pies małego wzrostu, o krótkich nogach i wydłużonym tułowiu, mocno zbudowany, muskularny.Pies Jamnik (długowłosy miniaturowy) - Opis i charakterystyka rasy Miniaturowy jamnik długowłosy ma podłużne ciało, krótkie nogi i jest dość mały.. Najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu jamników jest fakt że są niziutkie, ale długie ;-) Waga największej odmiany, czyli jamnika standardowego, nie powinna przekraczać 10 kg.. Warto ograniczyć mu chodzenie po schodach (znosić i wnosić go).. Z tego kraju bowiem wywodzi się oryginalna nazwa rasy: Dachshund, Dackel lub Teckel.Pies Jamnik (szorstkowłosy) - Opis i charakterystyka rasy Ten pies ma podłużne ciało, krótkie nogi i jest dość mały.. Jednak mimo niewielkich rozmiarów jest umięśniony i potężnie zbudowany, z szeroką klatką piersiową i dobrze rozwiniętymi łapami przednimi.jamnik krótkowłosy - jego włos jest twardy, ale gładki, błyszczący i mocno przyległy.. Jego rodowód wywodzi się od psów gończych, które były wykorzystywane do pracy na i pod ziemią.. Ta rasa charakteryzuje się różnymi odcieniami umaszczenia - nie może jednak być one czystobiałe ani czarne.. Nie zastanawiał się nawet chwili.Jamnik - nazwa oryginalna to Dachshund, Dackel lub Teckel - znany jest od średniowiecza.. Na ogół jest to zdrowa rasa, jednak może mieć problemy z kręgosłupem..

Jaka jest charakterystyka rasy?

Każda kombinacja jest jednak opisana tym samym wzorcem.Europejskie ślady dzisiejszego jamnika prowadzą do XIV wiecznych Niemiec.. Nie lubi zostawać sam, dlatego powinien jak najwięcej czasu spędzać z rodziną.. Jamniki od lat hodowane są w trzech odmianach wielkości - standard, miniatura, króliczy - oraz w trzech odmianach włosa - krótkowłosy, długowłosy, szorstkowłosy.. Charakterystyka.. Jednak także jako tropiciel jamnik sprawdzał się bardzo dobrze.Jaki charakter mają jamniki?. Jamnik uwielbia biegać po ogrodzie i kopać.to może być mała przeszkoda dla osób lubiących piękne ogrody, jednak nie każdy jamnik musi mieć podobne upodobania co mój.Dzieci muszą wiedzieć, że żadnego psa, a szczególnie jamnika, nie wolno podnosić za łapki, tylko podłożyć jedną rękę pod klatkę piersiową psa a drugą pod jego siedzenie, bo tylko w ten sposób nie sprawi mu się bólu.. Miłośnicy tej rasy twierdzą, że pochodzi ona aż ze starożytnego Egiptu, choć na pewno narodziła się w Niemczech.. Serbia ciągle pamięta jamnika Leo, który oddał życie na placu zabaw, rzucając się i ratując 10-letnią dziewczynkę zaatakowaną przez olbrzymiego psa.. Nie posiada żadnych łysych plam, jest w całości owłosiony.. W klasyfikacji FCI rasy szorstkowłose zostały zaliczone do grup: II - pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do .Jamnik rys historyczny rasy..

Do rozmowy o tych ...Jak dbać o jamnika?

Pomimo niewielkiego wzrostu, nie jest kanapowcem - energiczny i wytrzymały, lubi długie spacery.. Jamnik jest psem samodzielnym, odważnym i inteligentnym.. Są ciekawskie, bardzo radosne i kochające swoich właścicieli ponad wszystko, jeżeli oczywiście oni okażą im odrobinę serca.. Klasyfikacja jamników od początku opierała na średnicy nory, do której mogły wejść.Typowy jamnik ma 20-22 centymetry wysokości, a jego waga oscyluje w granicach między 5 a 14 kilogramów.. Dla odmian miniaturowych, to odpowiednio 12-15 centymetrów wysokości i 0,5 do 5 kilogramów wagi.. Psy o tej charakterystycznej budowie i doskonałym węchu były bardzo pożądane podczas polowań, gdzie ich zadaniem było wypłoszenie zwierzyny z nory.. Bardzo przywiązuje się do właściciela i jest mu niezwykle oddany.. Głowa noszona śmiało, niemal "wyzywająco", o inteligentnym wyrazie.. Szczenięta i psy dorosłe.. Nie wolno również go przekarmiać, ponieważ od tego mogą powstać różne dolegliwości.Jamnik to pies, który występują w różnych rozmiarach (standardowym, miniaturowym i króliczym) oraz trzech różnych odmianach (gładkowłosej, szorstkowłosej oraz długowłosej)..

Szacuje się, że długość życia jamników wynosi 12-16 lat.

Czym karmić, kiedy i ile?. Można go kąpać, jeżeli zajdzie taka potrzeba.Charakter rasy jamnik krótkowłosy Jamnik krótkowłosy to wielki indywidualista, obdarzony nieprzeciętną odwagą.. Dachshund, niemiecka nazwa jamnika znaczy w dosłownym tłumaczeniu " borsuczy pies ".Nazwa związana jest prawdopodobnie z tym, że psy te wykorzystywane były do polowania na zwierzynę ryjącą nory, oraz jego budowa, która jest bardzo zbliżona do borsuczej.. Ma krótką, szorstką sierść, krzaczaszte brwi i bródkę.Jamnik - jedna z ras psów pochodząca z Niemiec.Niemiecka nazwa jamnika Dachshund oznacza w dosłownym tłumaczeniu "borsuczy pies", etymologia nazwy związana jest z jego zbliżoną do borsuków budową oraz wykorzystywaniem tej rasy do polowania na zwierzęta ryjące nory.. Dachs) i lisy, przy czym główne zadanie jamnika polegało na wypłaszaniu zwierzyny z nory.. Najpopularniejsze odmiany jamników oraz wskazówki dla właścicieli.Charakter jamnika.. Jamniki są bardzo małe, ich nos nawet w pozycji stojącej niemal sięga podłoża.Istnieje kilka odmian jamników, które różnią się między sobą rodzajem sierści oraz wagą.. Pies pstrokaty lub jednolity może być nosicielem recesywnego genu srokatego..

Czytaj opis kota bengalskiegoIle żyją jamniki krótkowłose?

Nie może mieć sylwetki łasicy lub ograniczonej ruchomości.. Warto zauważyć, że nie oznacza to, że oboje rodzice muszą być srokatymi jamnikami.. Jamniki występują w różnych wielkościach: .Jamnik (dachshund, tecker, dackel) to pies sklasyfikowany w IV grupie FCI (Jamniki).. Psy rasowe Jamnik Ogłoszenia OLX.Psy szorstkowłose to bardzo zróżnicowana grupa, do której zaliczamy: sznaucery, jamniki szorstkowłose, większość terierów, wyżły szorstkowłose, dwie rasy gryfoników (brukselski i belgijski), irlandzkiego wilczarza i charta szkockiego deerhounda.. Podlega próbom pracy.. Jamnik to pies małego wzrostu, o krótkich nogach i wydłużonym tułowiu.Jamniki to psy myśliwskie.. Jamnik jest bardzo dobrym stróżem, szczekającym stosunkowo głośno, jak na tak niewielkiego psa.Krótkonogie psy hodowano do wypłaszania borsuków, a jamniki stały się najbardziej wszechstronnymi psami myśliwskimi, dobrze sprawdzającymi się w pracy na tropie.. Ruch jest dla niego bardzo ważny, bo zapobiega otyłości.Jamniki, "Dachshunde" były niezawodnymi towarzyszami myśliwych i stosowane były przede wszystkim do samodzielnego polowania na borsuki (niem.. Bardzo uczuciowy, mocno przywiązuje się do właściciela.. Rasę wyróżnia długie ciało i krótkie nogi psa.. ZapraszaamyJamnik pochodzi od psa gończego.. GŁOWA: długa i zwężająca się, z mocną szczęką.Psy Jamnik, jamniki z hodowli i ze schronisk, na sprzedaż i za darmo.. Pierwsze zapiski dotyczące tej rasy datowane są na okres średniowiecza.. To wszystko i jeszcze więcej zebrane w jednym miejscu.. Jest prosty w pielęgnacji, ponieważ wystarczy wyczesywać go raz w tygodniu.. Jamnik wykorzystywany był przez niemieckich myśliwych przy polowaniach na borsuki.. Wesoły i ciekawski, będzie dobrym towarzyszem dla starszych dzieci.Jamnik krótkowłosy to kolejna rasa, której pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione.. Krótkonożne psy łatwiej przebijają się przez zarośla, mogą dostać się do nory lisiej, borsuczej czy króliczej.. Są zwierzętami o zrównoważonym temperamencie, z natury przyjacielskimi, nie wykazującymi agresji, nie są też tchórzliwe.Jamnik szorstkowłosy jest obdarzony dużym temperamentem i silnym charakterem.. Jest to wszechstronny pies myśliwski, ale również doskonały przyjaciel dla ludzi, którzy nie polują.. Twój pies kiełbasiany jest jamnikiem srokatym, jeśli ma na białym tle obszary z pełnokolorowym futrem.OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA JAMNIKA SYLWETKA: niski, krótkonożny o wydłużonej i zwartej sylwetce, silnej muskulaturze..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt